fbpx

volunteer in CICD

Да станеш доброволец в Африка или Индия не е решение, което се взема за 5 минути. А в същото време подобно преживяване оставя следа в живота ти завинаги. Ако сте на кръстопът и се колебаете дали доброволчеството е пътят, по който искате да тръгнете, вижте какво казва по въпроса slojno.com*:

5 причини защо доброволчеството си заслужава!

1. Всеки може да бъде доброволец

travel all over the worldДа, абсолютно всеки. Всичко, от което се нуждаеш, е желанието да промениш света към по-добро. Невероятно е как човек без каквито и да е професионални квалификации и дори с базисно ниво на английски език, може да се включи в доброволческите програми на CICD Мотивацията, желанието и вярата са ключовите инструменти за изграждането на един по-добър свят.

2. Има толкова много различни възможности

Без значение дали си току-що завършил средното си образование или вече си пенсиониран, със сигурност има с какво да допринесеш в един проект за развитие. Независимо дали те влече градинарството или проявяваш интерес към превенция от СПИН, дали обичаш работата с деца или мечтата ти е да преподаваш, твоите качества и умения биват непрестанно прилагани в живота в общност. Какво по-хубаво от това да вложиш страстта си към дадено занимание в нещо, което да даде положителен резултат за много други хора?

3. Ти можеш да допринесеш за един по-добър свят

volunteer in IndiaПреди да се запозная с програмите на CICD и проектите на Humana People to People, си мислех, че проблеми като ХИВ и СПИН, глобалното затопляне, неграмотността и борбата с Бедността, са прекалено огромни, за да бъдат преборени от един човек. Но след като се запознах с десетки доброволци, завърнали се от Африка и Индия, носещи своите истории и опит от проекта, осъзнах, че дори и сам човек да не може да реши тези огромни проблеми, колективността може да създаде лавинообразен ефект с огромни резултати след себе си. Например прокетът „TCE” (=total control of the epidemics) се ангажира с това да бъде изготвен личен HIV план на всеки един член от общността и по този начин да се намали риска от разпространяване на вируса.

4. „Бъди промяната, която искаш да видиш в света”.

Ключът е в това много хора да обединят усилия заедно. Особено когато става въпрос за глобални каузи и международно развитие. Разковничето е в това да „направиш каквото можеш, с това, което имаш, там където се намираш”. Не се обезкуражавай от мащаба на предизвикателствата, защото заедно, всеки допринасяйки с капка в морето, можем да направим този свят по-добро място.

5. Създаваш приятелства за цял живот

Чрез доброволчество можеш да срещнеш възможно най-невероятните хора и да формираш най-силните си приятелства. Уникално е как хора от цяла Европа съжителстваме в колежа, понякога имаме доброволци на обменни начала от Азия, а в Африка и Индия по врема на проекта работим в максимално тясна връзка с местното население. Това културно и етническо многообразие отваря мирогледа ти и те отвежда до неподозирани хоризонти.

И да не забравяме какво е казала Маргарет Мийд: “Никога не се съмнявайте, че малка група от мислещи, отдадени на дадена кауза хора, могат да променят света. Всъщност светът е бил променян само по този начин!“

 

volunteer in Africa

 


* slojno.com стартира на 1 март 2012 като доброволчески проект между приятели, студенти и специалисти в областта на комуникациите. Оттогава през медията са минали десетки ученици и студенти по Журналистика. „Голяма част от нашите автори са успешно реализирани в избраната професия, а други - благодарение на работата си с нас, са избрали пътя на пишещите”, разказват  създателите на първата доброволческа медия, даваща шанс за трупане на опит на младежи без стаж по специалността. Целта на екипа е да предлага полезна и интересна информация, като по този начин да помага в развитието на едно ново поколение журналисти. Да бъдат подготвени за бъдещата си работа и да развият самочувствие за мястото си на трудовия пазар в нелеките икономически условия. Участието в проекта е свободно – всеки може да се включи и да предложи свой авторски материал по актуална тема.